Co oznaczają symbole palet EPAL i UIC?
Palety to obecnie bardzo już rozpowszechnione i popularne produkty, które wykorzystuje się przede wszystkim w transporcie oraz szeroko rozumianej logistyce. Trzeba powiedzieć wprost, że ich rola jest praktycznie niezastąpiona i spotkać możemy je w każdej dziedzinie i formie transportu. Jednak palety jak wiele innych produktów są oznaczane. Dlaczego tak się dzieje i co oznaczają symbole EPAL i UIC znajdujące się na paletach? Sprawdźmy to!
Czym w ogóle są palety?
Warto rozpocząć od wyjaśnienia tego, czym w ogóle są palety. Każdy z nas wie, jak one wyglądają, ale gdyby chcieć wyjaśnić komuś czym dokładnie one są, to trzeba by powiedzieć, że są to nośniki wykorzystywane w transporcie dużych ilości produktów bądź materiałów, które mają wspomagać wszelkie procesy logistyczne na każdym ich etapie. Inaczej mówiąc, są to opakowania służące do transportu i magazynowania różnych ładunków. Jednak palety to nie tylko kwestia wygody i poprawy szybkości pracy. To również bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo podczas transportowania, często niebezpiecznych lub nietypowych towarów. Właśnie dlatego to tak istotne, aby palety były wykonywane bardzo porządnie, starannie i w sposób gwarantujący ich dużą wytrzymałość. Właśnie tutaj pojawiają się nasze tytułowe symbole znajdujące się na paletach.
EPAL i UIC – co to za oznaczenia?
EPAL to organizacja, która od 1991 roku nadzoruje rynek, wydaje licencję na produkcję palet oraz jest odpowiedzialna za zapewnienie stałej jakości tego produktu, czyli weryfikuje i ustala normy, w jakich palety muszą być wykonywane, aby były bezpieczne.
UIC to natomiast Międzynarodowy Związek Kolei, który w sumie jako pierwszy stworzył normy opisujące palety, które mogą być bezpieczne wykorzystywane w całym procesie transportowym, nie tylko dotyczącym kolei.
Oba te oznaczenia możemy spotkać na paleta. Co jednak oznaczają? Krótko mówiąc, są one gwarantem tego, że paleta została wykonana z zachowaniem odpowiednich jej cech i może ona być nazywana pełnoprawną paletą EURO. Palety oznaczane jako EPAL i UIC mogą być stosowane zamiennie, i gwarantują najlepszą jakość tego produktu. W związku z tym można spokojnie wykorzystywać je w cały procesie logistycznym, jaki pojawia się w naszej firmie, również poza granicami naszego kraju.